Nowa flota Grupy LUX MED

Sieć placówek ambulatoryjnych wybiera hybrydy

2021-07-20

Grupa LUX MED i Toyota Motor Poland podpisały umowę, na mocy której największa sieć placówek ambulatoryjnych i szpitali w Polsce wymieni flotę na pojazdy z napędem hybrydowym. Będą to modele Toyoty z najpopularniejszych segmentów, w tym Yarisy i Corolle. Kontrakt będzie realizowany w systemie najmu długoterminowego KINTO One.

Prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz i dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe, zawarli porozumienie, na mocy którego Grupa LUX MED wymieni flotę na samochody hybrydowe marki Toyota.

Będą to samochody z różnych segmentów wyposażone w napęd hybrydowy 4. generacji, w tym miejski Yaris z napędem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM, Corolla Hatchback i TS Kombi ze 122-konnym hybrydowym napędem 1.8, crossover Toyota C-HR z tym samym napędem, a także średniej wielkości sedan Camry i SUV RAV4 – oba z 218-konnym układem Hybrid Dynamic Force 2.5.

„Misją Grupy LUX MED jest pomaganie ludziom w dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu oraz czynienie świata lepszym. Troska o środowisko to także profilaktyka zdrowotna, którą traktujemy jako jeden z kluczowych aspektów naszej działalności. Stale monitorujemy i zarządzamy wpływem naszej działalności operacyjnej na środowisko m.in. mierząc i redukując nasz ślad węglowy. Wymiana floty na samochody hybrydowe to kolejny krok, który przybliży nas do realizacji założonych celów redukcyjnych” – powiedziała Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

Grupa LUX MED od lat w swoich działaniach kieruje się troską o środowisko naturalne. W ostatnim czasie firma przeprowadziła m.in. akcję Healthy Cities, dzięki której zasadzonych zostanie ponad 300 tys. drzew w całej Polsce. Warto też zaznaczyć, że w placówkach Grupy wykorzystuje się energię elektryczną pozyskiwaną wyłącznie z odnawialnych źródeł.

„To jest bardzo symptomatyczny moment. Ogromna grupa zajmująca się ochroną zdrowia wybiera samochody, które redukują emisję tych najbardziej trujących substancji – tlenków azotu aż o 90% w porównaniu do tradycyjnych aut. To są samochody, które 60–70% czasu i dystansu w miastach pokonują bezemisyjnie, tylko na silnikach elektrycznych, ale nie mają problemu z zasięgiem i nie trzeba ich ładować. Co więcej, są to samochody dostępne w normalnych cenach. Obecnie ceny hybryd nie odbiegają od cen samochodów konwencjonalnych” – podkreślił dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

„Następnym krokiem na drodze do czystego powietrza są samochody elektryczne na wodór, czyli auta z własną elektrownią na pokładzie, które nie tylko nie emitują spalin, ale oczyszczają powietrze podczas jazdy. Samochody takie jak Toyota Mirai nie mają wad aut elektrycznych – Mirai ma zasięg 650 km, a jego tankowanie trwa tylko kilka minut” – kontynuował dr Jacek Pawlak.

Toyota jest obecnie największym producentem hybryd na świecie. Marka jest także pionierem epoki elektryfikacji – jako pierwsza wprowadziła na rynek zelektryfikowany samochód hybrydowy, czyli Priusa.

Zaangażowanie Toyoty w obniżanie emisyjności motoryzacji widać także w Polsce. Wieloletnie promowanie technologii hybrydowej przynosi coraz lepsze efekty – dziś ponad połowa nowych aut Toyoty ma napęd hybrydowy. Przekłada się to nie tylko na obniżenie emisji CO2, ale także szkodliwych substancji, tworzących smog w miastach.

Gama hybryd Toyoty na świecie liczy 44 samochody. Współczesna gama modelowa marki jest wyposażona w napędy hybrydowe 4. generacji i obejmuje wszystkie kluczowe segmenty i rodzaje nadwozia. Hybrydy Toyoty zużywają o kilkadziesiąt procent mniej paliwa od porównywalnych samochodów benzynowych. Są w stanie poruszać się na samym silniku elektrycznym bez ładowania akumulatora z zewnętrznej sieci.

Dowiedz się więcej

50 lat Toyoty w Europie 50 lat Toyoty w Europie 9 fabryk i ponad 800 000 aut rocznie Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Budowa Roku 2020 Co 11 minut nowa Corolla Co 11 minut nowa Corolla Dowiedz się więcej o rekordowych wynikach Toyoty Wirtualne projektowanie aut Wirtualne projektowanie aut Większa konkurencyjność japońskich koncernów Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Poznaj jego zalety i działanie Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Dowiedz się więcej Rajd Dakar 2022 Rajd Dakar 2022 Zupełnie nowa Toyota GR DKR Hilux T1+ Podróż po Europie Toyotą Mirai Podróż po Europie Toyotą Mirai Śledź trasę wyprawy Arkadego Fiedlera Wallbox Home Toyota 22 kW Wallbox Home Toyota 22 kW Wydajne i bezpieczne ładowanie Twojej Toyoty Toyota inwestuje w rozwój baterii Toyota inwestuje w rozwój baterii Dowiedz się więcej o planach koncernu 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli Nowy model co 30 sekund Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Dowiedz się więcej